TOP

DEKORASYONUN KALBİ

Christian Dior’un benimsediği ikonikleşen lüks anlayışı ve moda harikası atmosfer, modaevinin ev ve dekorasyon koleksiyonunda mükemmel bir şekilde yaşamaya devam ediyor.

Dekorasyon Christian Dior’un kalbine her zaman çok yakın bir yerdeydi. “Kim olduğunu yansıtmayan bir evde yaşamak, başkasının kıyafetlerini giymeye benzer” sözüyle bu tutkusunu açıkça belli etmişti ünlü modacı. İlk butiğini Paris Avenue Montaigne’de açan Dior, modaevinin kimliğine adanmış, yaşam sanatını ve zevklerini en iyi şekilde gösterdiği bir de alan tasarlamıştı. Dior, dikişle uğraşmadığı zamanlarda, dekoratör Victor Grandpierre ile birlikte Paris dairesinde Louis XVI stili yaldızlı avizeleri, madalyon sandalyeleri ve Toile de Jouy kumaşlarını düzenliyordu. Ya da Milly-la-Forêt ve Provence’taki kır evlerinde sofistike, rustik köşeler oluşturuyor, bahçelerinde keyifli zamanlar geçiriyordu.

Dior Home koleksiyonu, Christian Dior’un aynı Paris, Milly-la-Forêt ve Provence’daki veya La Colle Noire evlerindeki gibi bir dekorasyon zarafetini ortaya koyuyor. Dior Maison tarafından sunulan geniş çeşitlilikteki koleksiyon arasında, Dior’un ikonik parfümlerinde esinlenilen çaylar, altın süslemelerin dikkat çektiği bir kristal cam koleksiyonu ve elle işlenmiş ev tekstili ürünleri bulunuyor. Ancak Dior’un mirası belki de en iyi yemek takımları aracılığıyla estetik meraklılarıyla iletişim kurmaya devam ediyor.

Detaylara gösterdiği dikkat ile tanınan tasarımcı için sofra şıklığı da oldukça önemli bir yer kaplıyordu. Salata tabağından servis ve tatlı kâselerine, fincanlara ve çay kaplarına kadar enfes parçalardan oluşan sofra koleksiyonları, yalnızca unutulmaz bir yemek deneyimi için değil, aynı zamanda ideal bir hediye olarak da mükemmel tasarım parçaları sunuyor. Koleksiyon bünyesindeki saf ve doğal güzelliklerden ilham alan renk ve motifler bir araya gelerek, estetik bir uyum yakalıyor. İnce işçilik, kalite ve estetik anlayışıyla üretilen ürünler, modaevinin klasik çizgisini, çeşitli kişilere uyum sağlayacak birçok farklı ilham ile birleştiriyor. Yetenekli sanatçılar ve tasarımcıların düzenli olarak sınırlı sayıda eserler üreterek katkıda bulundukları Dior Maison koleksiyonu, markanın kurucusuna karşı kibar bir övgü olarak düşünülebilir. Her ürününün estetiği, kurucusunun kendisine, çiçek sevgisine, modern ve kadınsı kıyafet silüetlerinin yanı sıra kusursuz gri ve pastel pembe tonlarına saygı duyuyor.

Hazırlayan : MERGİM ÖZDAMAR

Fotoğraf : JÉRÔME GALLAND

gizema@groupmedya.com