TOP

DEKORASYONDA İSPANYOL STİLİ

Sydney, Bellevue Hill’de bulunan İspanyol kolonyal tarzı binanın en üst katındaki apartman dairesinde, iç mimarlar Juliette Arent ve Sarah-Jane Pyke mevcut yapının romantizmi karşısında yaşadıkları heyecanı kusursuz biçimde yansıtmışlar.

Gül kurusu rengi kadife, desenli halılar, 1930’ların oyma işlerinin yanı sıra ev; 40’lar, 50’lerin ve 60’ların referansları ile nefis bir şekilde dizayn edilmiş. Ortaya çıkan sonuç ise ayrıntıyı onurlandıran özgün bir karışım. İşleri gereği çok sık seyahat eden ev sahibi ve eşi İspanyol tarzını seviyorlar. Bu daireyi ilk gördüklerinde de âşık olduklarını itiraf ediyorlar.

İspanyol kolonyal mimarisinde inşa edilmiş büyüleyici binanın en üst katının tamamını işgal eden bu muhteşem daire Sydney Limanı’nın kesintisiz deniz manzarası, bol miktarda doğal ışık, nefis kubbeli tavanlar, Art Deco alçı kaplamaları ve oluklu kemerli geçitlerle adeta kutsanmış. Sydney menşeli tasarım stüdyosu Arent&Pyke ile tavsiye üzerine iletişime geçmiş ev sahipleri. 1928 yıllında yapılan yapının her dört katında birer daire bulunuyor. Burası en üst kat ve hiç dokunulmamış olmasına rağmen 90’lar tarzına göre Fransız bir çelenk süslemesi, yivli kemerler gibi küçük ayrıntıları olan orijinal bir mutfağı var. Mimarlar dairenin mevcut güzelliğini koruyarak narin dokunuşlarla mütevazı denebilecek değişiklikler yapmışlar. Bu müdahaleler yeni bir şömineyi, mutfak ve oturma odası arasında bir duvarın yıkılmasını, büyük bir kubbeli girişin eklenip, cam sürgülü kapılar hariç diğerlerinin değiştirilmesini kapsıyor.

Yatak odasında 19. yüzyıl İspanyol işi deri seperatör, The Vault yer alıyor, Arne Jacobsen’in Domo için tasarladığı Paris sandalye, Sika Design’dan.

Öte yandan yerleşim planı; klasik girişten ana oturma alanına asma tavanla beraber yemek odasına kadar hacimli geçişlerle sağlanmış. Her iki yandaki kanatları bu evi tipik bir apartman dairesinden öteye taşıyor. Bir taraf ebeveyn yatak odası, giyinme odası, yoga stüdyosu ve cibinlikli yatağın bulunduğu yatak odasını barındırırken, diğeri misafirler ve buluşmalar için ayrılmış. “Burası kesinlikle sonsuza dek yaşanacak bir yer” diyor tasarımcı Juliette Arent. Arent&Pyke’nin kurucu ortağı olan Arent, yükselen profildeki müşterileri için evde konforu öne çıkaran bir dizi apartmanlar tasarlamış. Sahip olduğu tecrübeye istinaden, daire sahiplerinin ne istediği sorulduğunda kendisi bunun, mutluluk duygusu ve şehrin hareketli bir kısmına sağlam bir bağlantı olduğunu ifade ediyor.

“Bir aile evine sahip olmanın hala önemi var” diyor ve ekliyor: “İnsanlar çok fazla zaman geçirebilecekleri bir alana özlem duyuyorlar.” Bir apartman dairesinde uzun vadeli mutluluk, iyi bir tasarıma bağlı diyerek anlatmaya devam ediyor Arent. “Çok özel, çok kişisel hissettirmeli ve hepsinden önemlisi işlevsel olmalı.”

Mutfaktaki Milano seramik karolar, The Art of Tiles. Seramikler, Planet Furniture. Tablo, Jelly Van Den Berg imzalı, “Close Up” heykel, Yanni Souvatzoglou’a ait. Her ikisi de Art2Muse Gallery’den

Bu niteliklerin hepsi Arent&Pyke’ın sağlamakla tanındığı nitelikler. Arent, 2007 yılında Sarah-Jane Pyke ile olan iç mimari şirketini kurduğundan beri bu ikili uluslararası tasarım çevresini büyülemeye devam ediyor. Arent’a göre onların yaklaşımı, tecrübeye dayalı. Müşterilerinin evlerinde kendilerini yakın hissettikleri alanlarla çalışarak, bu bölgelerde çeşitli atmosferler ve deneyimler kurmayı seviyor. Kitap okumak için o güneşli alan, yatmadan önce oturulan samimi içki köşesi gibi… Risk almaktan kaçınmak yerine Pyke, daha cesur bir tarzı savunuyor. Bu çoğunlukla, müşterileriyle yıllardır birlikte olan mobilyaların özelleştirilmesi ya da özgün renk, doku ve desen karışımı bir araya getirme anlamına geliyor. Arent ve Pyke’ın Parizyen bakış açıları eklektik bir dekorasyon tarzına doğru ilerlemelerini sağlamış. Sadece farklı dönemleri, antika ve çinileri karıştırmaktan ibaret değil bu evin tarzı, içerisinde yaşayanların aşkını da yansıtıyor.

Ebeveyn banyosunda aplik, Kelly Wearstler tasarımı. “Turkish Bathing Women” adlı tablo David Hamilton imzalı.
Yatak başı, CK Upholsterers tasarımı.
Bestlite BL6 aplik, Gubi.

bugral@groupmedya.com