TOP

DAHA EKONOMİK VE ÇEVRE DOSTU BİR EV TASARIMI İÇİN ÖNERİLER

Günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz, düşüncelerimizi ve duygularımızı etkileyen yaşam alanlarımızı, hayal gücümüzü geliştirecek ve bizleri iyi hissettirecek en iyi şekilde tasarlayabiliriz.Ancak bunu yaparken çevre dostu ve ekonomik olmasına da dikkat etmeniz gerekebilir. Muhtemelen temel hususların çoğunu zaten biliyorsunuzdur; enerji için güneş panelleri kurmak, banyodaki su tasarrufu armatürlerini seçmek vb. şeyler yapabilirsiniz. Armatürler, güneş panelleri ve sürdürülebilir çevre düzenlemesi kesinlikle çevresel etkinizi azaltabilir, ancak evinizin tasarımı bu etkiyi daha kolay bir şekilde azaltmanıza yardımcı olabilir.Bunu yapabilmenin en akıllı yollarından bazıları aslında evinizin tasarımındaki birkaç küçük değişiklik olabilir.

Evinizin boyutu önemlidir

Daha küçük bir evin genellikle daha büyük bir eve göre daha az enerji kullanımı olduğu doğrudur. Fakat bu sadece evin büyüklüğü değil, onu nasıl kullandığınızla alakalı da olabilir. Ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu ve enerji tasarrufu için nasıl yapılandırılabileceğini düşünün. İstediğiniz her şeyi daha küçük bir yerde muhafaza etmeniz daha uygun olacaktır.

Pasif düşünün

Pasif tasarım, temelde kendine bakabilecek bir ev yaratmak anlamına gelir. Eviniz, kış aylarında en fazla güneş ışığına maruz kalacak şekilde tasarlandığında, ısınmak için daha az harcarsınız. Aynı ev, sıcak yaz güneşine karşı gölgeler veya serin bir esinti için yerleştirilmiş pencereler sunabilir. Evinizin enerji harcamasını, sadece bulunduğunuz yere veya yerleşim yerine göre ayarlanmış olması gerektiğini düşünün.

Geri dönüşümden faydalanın

Geri dönüştürülen veya diğer projelerden geri kazanılan malzemeleri seçmek, evinizin her yerine daha fazla karakter verirken çevresel etkiyi azaltır.Böylece hem daha ekonomik hem de daha doğa dostu malzemeleri tedarik ederek işe başlayabilirsiniz.

Gün ışığından faydalan

Bina içi aydınlatma, enerji maliyetleri söz konusu olduğunda sizi kesinlikle çok etkileyebilir.Gün ışığından faydalanarak, kabarık bir elektrik faturasının yanı sıra, ampul satın alma ve değiştirme yükünden de kurtulursunuz. Bunun yerine, mimardan eviniz için en uygun doğal aydınlatma tasarımını yapmasını isteyin.

Ev otomasyonu

Evinizi akıllı bir ev yapmak gereksiz bir masraf gibi görünebilir. Ancak hedefiniz daha verimli bir alan ise, teknolojinin rolünü yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Ev otomasyonu, evinizin enerji israfının bir kısmını otomatik olarak önler. Sonuç? Gerektiğinde kendini ayarlayan daha verimli bir ev. Akıllı termostat, evde geçirdiğiniz zamana göre sıcaklığı ayarlayabilir. Akıllı güneşlikler günün ortasında sıcak güneşi engellemek için kendilerini kapatabilir. Ev otomasyonu sadece kolaylık değildir. Aynı zamanda cüzdanınızda aşırı verimli ve kolay bir alan yaratabilir.

Organizasyon Çözümleri

Organize edilmiş bir ev, her şeyin bir yeri olduğu anlamına gelir. Her şeyin bir yeri olduğunda, eşyalarınızı depolamak için daha az yer kullanabilirsiniz. Akıllı organizasyon çözümleri, evinizin ve depolama alanınızın boyutunu azaltmanıza, böylece daha az çevresel etki yapmanıza olanak tanır. En sık kullandığınız dolap ve çekmecelerinizden bazılarına çıkışlar yerleştirmek veya rafları dar köşelere oturtmak, organizasyon hakkında sürdürülebilirlik bakış açısını kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

seda@mayadijital.com