TOP

Çevrimiçi Müzayede Evi: AucArt

Kariyerinin başındaki sanatçıların eserlerini satın almanıza olanak sağlayan çevrimiçi müzayede evi AucArt’ın kurucusu Natasha Arselan ile konuştuk.

Natasha Arselan

Klasik müzayede evi anlayışına farklı bir bakış açısı getiren çevrimiçi müzayede evi AucArt, sanatseverleri ve koleksiyonerleri sanat dünyasının yeni yetenekleriyle bir araya getiriyor. 28 yaşındaki Natasha Arselan, kurduğu platformla sanat okulundan mezun olan sanatçıların doğrudan kendilerini destekleyebilecekleri bir ekosistem yaratmayı amaçlarken, aynı zamanda yatırım yapmayı daha kolay ve eğlenceli bir hale getiriyor.


Çevrimiçi müzayede evi fikrini nasıl buldunuz? Bu platformla neyi amaçlıyorsunuz?
Daha önce bir sergide beraber çalışmış olduğum bir sanatçı beni aradı. Nakite ihtiyacı vardı ve yüksek lisansını tamamlamak için gereken sergi yaklaşıyordu. Bana bir dizi soyut resim yapmayı bitirdiğini söyledi ve kontrol etmem için beni stüdyoya davet etti. Oraya varıp ne kadar çok sanat eseri olduğunu görünce hayrete düştüm. Stüdyoyu sınıf arkadaşlarıyla paylaşıyordu, Aladdin’in mağarasına adım atmak gibiydi. Kendisi, üç yıl önce bir eserini satın aldığımdan beri çok parlak bir şekilde ilerledi ve bu yolculuğun bir parçası olduğumu bilmek bana büyük bir neşe verdi. Her zaman bir sonraki adımının ne olacağını öğrenmekten heyecan duyuyorum. Ayrıca her gün harika bir sanat eserine bakma şansını yakalıyorum. Bu yüzden, sanatçıların kendilerini destekleyebildikleri bir eko-sistem yaratırken, bu paha biçilemez keşif keyfini başkalarıyla paylaşmak istedim. Sanata ihtiyacımız var. Özellikle şimdi.


Bazı AucArt kuralları neler?
Tüm sanatçılar lisans / yüksek lisans programlarının son yıllarında veya mezun olalı en fazla üç yıl geçmiş olmalı. Ne olacağını bilmediğiniz bu süreç, kariyerlerinde en heyecan verici zaman. Ayrıca, hiçbir alıcı prime sahip değiliz ve verdiğiniz teklifin uygunluğu onaylandığında size
haber veriyoruz.

Çağla Ulusoy, A Sweet Sweet Rooster


Sanatseverler veya koleksiyonerler sizce neden burayı kullanmalı?                

AucArt, bir sanatçıyı ilk keşfeden kişi olmak istiyorsanız geleceğiniz yerdir çünkü yolculuklarının en başından itibaren sürece dâhil oluyorsunuz. Ayrıca dünyada kariyerinin bu altın değerindeki döneminde olan sanatçı topluluğunu bulabileceğiniz tek yer. Tüm sanat eserleri doğrudan sanatçının stüdyosundan satılır, böylece galeri komisyonundan kaçınırsınız. Sanat eserleri 200 ile 5.000 sterlin arasında değişiyor.


Web siteniz için eserleri neye göre seçiyorsunuz?
Sanatçının sunduğu eserlerin tutarlılığını, kullandıkları materyalleri, sanat eserinin hikâyesini, sanatçı geçmişini ve eserlerinin birbirleriyle olan bağlantısını göz önünde bulundurarak seçiyoruz.


Bu işin en zor kısmı nedir?
Nereden başlasam bilemiyorum. Geçmişten bir şeyler öğrenmek, her gün yönetimde yer alırken, aynı zamanda daha büyük resme odaklanmak. Üç farklı zihniyette yaşamak.

Liam Fallon, Holding On


Yalnızca çevrimiçi açık artırma mı yapıyorsunuz?
Şimdilik evet. Burada amaçladığımız şey küresel erişim. Ayrıca fiziksel olarak bir yer kiralamak istediğinizde oldukça pahalı. Yüksek giderlerden kaçınmak için stüdyodan satış yapıyoruz.

Açık artırma olmadan da web sitesinden sanat eseri satın alınabilir mi?
Evet, tüm sanat eserlerinde “Hemen Satın Al” seçeneği var. Bu, açık artırmanın bitmesini beklemediğiniz anlamına gelir ve sanatçıyı korur. Ayrıca, önceki açık artırmalarımızdan satın alabileceğiniz eserleri görebileceğiniz bir “Mevcut Sanat” bölümüne de sahibiz!

Bu platformu ilk kurduğunuz zamandan beri satışlarınız nasıl?
Satışlar 1 Aralık 2017’deki lansmandan bu yana tutarlı ilerlerdi. Zaten sadık, geri dönen müşterilerimiz var.

Henüz açık artırma takviminiz var mı?
Web sitemizde her ay satın alabileceğiniz 31 yeni eser yer alıyor.

Platformunuzu, yeni sanatçılara yönelik gerçek bir müzayede evine de dönüştürmeyi düşünür müsünüz?
Hiçbir zaman ‘asla’ demem. Ancak pek çok müşterinin dünyanın neresinde olursa olsunlar, rahat bir şekilde teklif yapmak veya satın almaktan hoşlandığını düşünüyorum. Müzayede evleri hem yeni hem de oturmuş koleksiyoncular için korkutucu olabilir. Geçmişte çevrimdışı alanlarla ve fuarlarla iş birliği yaptık.

Hazırlayan: Mergim Özdamar

seda@mayadijital.com