TOP

Camın Geleceği

Şişecam Topluluğu’nun global markası Nude için tasarladığı Malt seti ve Focus şişesi ile uzun ömürlü ve işlevsel ürünlerin sürdürülebilir tasarımdaki kilit rolünü yansıtan Mikko Laakkonen, Fin cam geleneğinden aldığı ilhamla üretiyor.

Ünlü tasarımcılarla yaptığı iş birlikleri ve 1985 yılından bu yana düzenlendiği Cam Sempozyumu ile cam sektörünü şekillendiren Şişecam Topluluğu, dünya cam sektörünün önde gelen isimlerini “Sürdürülebilir Gelecekte Cam: Olasıyı Başarmak” teması etrafında İstanbul’a davet etti. Bu yıl ilk kez hayata geçirilen Şişecam Uluslararası Cam Konferansı için İstanbul’a gelen Tasarımcı Mikko Laakkonen ile bir araya geldik.

Camla nasıl tanıştınız? Finlandiya cam tasarım sektöründe zengin bir mirasa sahip. Camla çalışmak tasarım eğitimim boyunca hep hayalini kurduğum, yapmak istediğim şeydi. Yıllar sonra Paşabahçe ile tanışmak, İstanbul ve Denizli’yi ziyaret etmek cam konusunda benim için önemli bir dönüm noktası oldu. Paşabahçe ile çalışmak, Nude ile olan iş birliğimiz ilham veren birer ilk deneyimdi.

Tasarımlarınızdaki Fin tasarım geleneğinin izlerini nasıl tanımlarsınız? Geleneksel Fin tasarımının özünde işlevsellik Mikko Laakkonen söyleşi var. Estetik, basit ve fonksiyonel olması tasarımın temel amaçlarından. Tasarım mirasımız, aldığımız eğitim ve gördüklerimiz bunu şekillendiriyor. Temel ve yalın çizgiler tasarımın amacı ve ana fikri etrafında bütüncül bir dille bir araya geliyor.

Sürdürülebilir bir tasarım odağında tasarımcıların rolü sizce nedir? Malzeme konusunda çok fazla şey yapmamız gerek. Kullanılan, amacı ve işlevselliği olan ürünler tasarlamak önemli. Tüketicilerin alıp uzun yıllar kullanacakları tasarımlar olmalı. Çevre dostu malzemeler kullanmak elbette çok önemli. Ama bunu destekleyen bir diğer şey de ürün kullanım kültürünü değiştirmek. Bir tasarımcı olarak, hayatta kalan ve günlük hayatın parçası olan sürdürülebilir ürünler tasarlamak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Hayalinizdeki cam projesi nedir? Cam ustaları ile bir atölyede buluşmak. Birlikte çalışarak güzel bir proje çıkarabiliriz diye düşünüyorum.

Hazırlayan: JULEN TUNÇ

umuty@groupmedya.com