TOP

Çalışma Alanı Düzenlerken Hepimizin Yaptığı 6 Hata

Birçoğumuz evde çalışma alanlarımızı sosyal medya için uygun hale getirmeyi hayal ediyoruz. Bu ortamların düzenlenmesinde her zaman ekstra titizlikle yaklaştığımızda güzelleşeceğini herkes bilir. Bütün günümüzü geçirdiğimiz çalışma alanlarımız konforsuz dekorasyonuyla düzenlendiğinde rahatsız edici olabiliyor. Diğer odalarda bu tolerans edilebilir olsa da ancak bie ev ofisinde aradığımız rahatlık ve konfordur. Öyle ki dikkat dağıtıcı bir ortam gerçekleştireceğiniz işleriniz ve verimliliğiniz için bir felakete neden olabilir.

Neyse ki ev ofisinizi bir anda konforlu bir alana dönüştürmenin oldukça kolay yolları var. Küçük dokunuşlarla örneğin, ışık alamayan odanızın perdelerini çıkarmanız ilk atacağınız adım olabilir. Ve bir zamanlar sadece dikkat dağıtıcı bir etkiye sahip olan çalışma alanınızı yaratıcı enerjiyle dolu bir alana dönüştürebilirsiniz.

Düzenlemeye en kolay yaptığımız hangi hatadan başlamalı? Rahatsız edici köşeleri yenilemek mi ? Yoksa göz yoran renkli baskın desenleri minimal tonlarla değiştirmek mi? İşinizi yaparken daha fazla fotoğraf çekmek cazip gelse de göz yoran o lambaya aslında gerek yok. Üretkenliğinizi teşvik edeceğini düşündüğünüz o devasa saat aslında her kontrol ettiğinizde sizi telaşlandırmıyor mu? Ne kadar sevimli gelse de gözünüze takılan her türlü sıkıntıdan kurtulun.

Size enerji veren ve dikkat dağıtıcı dekorasyonlar arasındaki o ince çizgi bulanıklaştıysa artık farkı göremiyorsanız endişelenmeyin.

Evde çalışma alanınızı dönüştürürken, yeni taze başlangıçlar ve canlandırmalar için atabileceğiniz ilk adımlar için birkaç fikrimiz var.

Hata #1 İyi Aydınlatılmamış Bir Çalışma Ortamı

Aydınlatmalar evdeki çalışma alanınız için olmazsa olmaz kural. Hepimiz sert yapay aydınlatmalara maruz kalsakta loş bir ortamda verimliliği düşüren başka bir etkendir. En iyi aydınlatma fark edilmeden ortamı ışıklandıran doğal aydınlatılmış bir ortamdır.

Evde çalışma alanınızı bol miktarda doğal ışık alan bir pencereye yakın konumlandırmaya çalışın. Bu sizin için bir seçenek değilse, etrafınızda bulundurmaktan hoşlandığınız birkaç lambaya yatırım yapın. İstediğiniz kadar sıcak ve doğal bir ışık için farklı ampullerle test edin. Doğru denge büyük olosaıkla kişiden kişiye değişir. Ama önemli olan evde çalışma alanınızda kendinizi iyi hissetmenizdir.

Hata #2 Sandalyeniz Çok Rahat Ya Da Daha Kötüsü Yeterince Rahat Değil

Bütün gün masa ve sandalyede vakit geçirmek için yeterince yumuşak olan sandalyeler gevşemeye davet ederken sert sandalyeler ise rahatsız hissetmenize neden oluyor. İdeali dik ve rahatsız hissettirmeyen bir sandalye seçimidir. Aslında sandalyenin tam yüksekliği, şekil ve malzemesi kim olduğunuza ve nasıl çalışmaktan hoşlandığınıza bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Ama ne istediğinizi denemek ve anlamak için kendinize biraz zaman verin.

Hata #3 Kalabalık Bir Çalışma Alanı

Birçoğumuz sevimli dekor ile masamızın üzerini donattık. Bitkiler, mumlar ve şık masa malzemeleri ile gereksiz bir şekilde dolmuş oldu. Ve bu dekorasyon öğeleri fotoğraflarda inkar edilemez bir şekilde harika görünürken, etrafımız bu kadar kalabalıkken aslında harika hissettir meyebilir.

Ne olursa olsun ihtiyacınız olmayan öğeleri masanızdan eksiltmeye çalışın. Unutmayın masanız çalışma alanınızdır. İyice dekore edilmesi gerekmez aslında tamamen boş bile olabilir. Ve bazen huzurlu minimalizm iyice dekore edilmiş bir ev ofisinden daha güzel ve daha davetkar olabilir.

Hata 4: Masanız Yeterince Büyük Mü?

Masanız dizüstü bilgisayarınızı, gerekli defterlerinizi ve kolaylıkla erişmeniz gereken kaynaklarınıza sığmıyorsa, yeterince büyük olmayabilir. Kısıtlı bir alanda çalışıyorsanız, bu konuda yaratıcı olmanız gerekebilir; alanınızda maksimum düzeyde verimlilik için masanızın altında sık sık ihtiyaç duyduğunuz öğeleri saklamayı çalışın. Ancak seçeneğiniz varsa, daha büyük bir masaya yatırım yapın. Daha büyük yüzeylerden birini örneğin yemek odası masanınızı bu süreçte çalışma masası olarak dönüştürebilirsiniz.

Hata 5: Masanız Üzerinde Çalışmak İçin Rahat Değil

Üzerinde çalışmak için yeterince rahatsız pürüzlü masalar sizi zorlayabileceği gibi çizikler oluşturma potansiyeli yüksek yüzeyli masalarda dizüstü bilgisayarı, kalemi koyduğunuzda çizik oluşutrma korkusuyla pek rahat hissetmeyebilir.

Bu hatadan ders alın ve üzerinde çalışmaktan hoşlandığınız bir masaya yatırım yapın. Yüzey pürüzsüz ve çekici hissettirmeli. Eşyaları düşünmeden hareket ettirebilmelisiniz.

Hata 6: Yatak Odanızda Çalışıyorsanız

Uyku uzmanları, çalışma alanınız ile uyku alanınız arasında net bir çizgi çizmenizi öneriyor. Yatak odanızı sadece daha iyi bir uyku almanıza yardımcı olabilecek daha rahatlatıcı bir ortam olarak görmeniz bu ayrımı yapmak için gerekli olabilir. Bu sizin için sorun haline dönüşmediyse, işini yapmaya devam et. Ancak, evden çalışmaya başladığınızdan beri uyku kalitenizde bir düşüş olduğunu fark ettiyseniz, yatak odanız ile çalışma alanınız arasında bir ayrım yapmayı düşünün. Unutmayın, evinizde herhangi bir yerinde masa için yer yoksa her zaman mutfak masanızda veya oturma odanızda çalışmaya deneyebilirsiniz.

iremnurhanisoglu96@gmail.com