TOP

BÜYÜLEYİCİ YALINLIK

Karaköy’de yer alan Manuks WorkShop’un kurucusu Manuk DurmazGüler’in tasarımları malzemenin ve formun en sade hali ile şekilleniyor.

Bir süre çeşitli markalar için üretim yapmış olan tasarımcı, 13 yaşından itibaren yaz tatillerini Kapalıçarşı’nın en iyi ustaları ile çalışarak geçirmiş, artık çalışmalarına Karaköy’de konumlanan mağazasında devam ediyor. Durmazgüler, sahip olduğu tasarım stilini “Manuk’s Workshop’ta benim yıllardır öğrendiğim mücevher sanatının en yalın halini görebilirsiniz. Yıllarca en gösterişli ve
pırıltılı mücevherleri ürettikten sonra kendi tasarımlarımda sadeliği, yalın olandaki güzelliği ön plana çıkartmak istedim. Memnuniyetle görüyorum ki, mücevher konusunda pek çok kadın ve erkek de benim gibi düşünüyormuş” sözleriyle anlatıyor. Belirli bir koleksiyon içerisinde şekillenmemesine rağmen Manuk’s Workshop tasarımları birbirleri arasında uyumlu bir birliktelik kuruyor. “Birbirinden en uzak iki ürünü yan yana koysanız bile bu uyumu yakalamak mümkün. Ama şu ara güneşin kendini göstermesiyle renkli taşlarla çalışmak hoşuma gidiyor”. Kullandığı malzemeler arasında 18 ayar altın, karartılmış gümüş, kahverengi pırlanta ve ham elmas markanın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ancak malzeme konusunda kendilerine sınır oymadıklarının altını çiziyor Durmazgüler. Doğal olması koşuluyla çalışabilecekleri her malzemeden takı tasarlamayı, yeni parçalar üretmeyi, bu yolda araştırma yapmayı, eğilimleri takip etmeyi sevdiklerini belirtiyor.

mehmete@groupmedya.com