TOP

BİR ODESSA ÜTOPYASI

Renkli yüzeyler ve tropikal bitkilerle oluşturulan ambiyans Utopia Cafe’yi huzurlu bir sığınağa dönüştürüyor. Mekânın tasarımını Ukraynalı kreatif kolektif JK Lab Architects yapmış.

Karadeniz’in en güzel sahil kentlerinden Odessa, Ukraynalıların deniz tatili için tercih ettiği destinasyonlardan biri. Potemkin adındaki dev merdivenleriyle de anılan kentin Opera Binası, Katakomb Yeraltı Labirentleri ve Belvedere Kolonları gibi görülmesi gereken pek çok tarihi yeri var. Hava koşullarının elverişli olduğu günlerde oldukça kalabalık olan Arcadia Plajı ise Odessa’nın en güzel noktasında. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından sistemsel sorunlarla uğraşan ülke, yakın geçmişte yaşadığı toplumsal olayların ardından şimdilerde görece stabil bir çizgide ilerliyor. Öyle ki Avrupalı pek çok turist tatil için başkent Kiev başta olmak üzere Lviv ve Odessa gibi şehirleri sıklıkla tercih ediyor çünkü buralarda hem kültürel ve sosyal olarak doyurucu pek çok etkinlik gerçekleşiyor hem de fiyatlar benzer özelliklere sahip Avrupa şehirlerine göre daha uygun.

JK Lab Architects ekibi, dünyayı güzelleştirecek
projelere imza atıyor.

Ukrayna coğrafi olarak Avrupa’ya yakınlığı sebebiyle kültürel anlamda da kıtayla hep sıcak ilişkiler içinde olmuş. Odessa’ya baktığımızda tarihi dokunun yanı sıra son derece modern ve zamanın ruhunu yansıtan mekânlarla karşılaşıyoruz, Utopia Cafe de bunlardan biri. Odessa’nın eski şehir olarak ifade edilen bölümünde, hemen Tiyatro Binası’nın yanındaki tarihi yapılara ev sahipliği yapan caddede yer alan ve denize oldukça yakın konuma sahip kafenin tasarımını JK Lab Architects yapmış.

2011 yılında kurulan tasarım ekibi dünyadaki güzelliği artırmak gibi mütevazı bir misyonla yola çıkarak konfor ve işlevin başrolde olduğu, kreatif açıdan da yenilikler sunan projeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde mimari projelere imza atan bir şirket olmayı hedefleyen bu interdisipliner oluşum, sürdürülebilirlikten asla taviz vermiyor.

Utopia Cafe’nin tasarımında da bu ilkeden asla taviz vermeden, bulunduğu çevrenin ruhuyla çatışmaya girmeyen bir iç mekân yaratmışlar. Farklı dönemlere referans veren mekâna özel olarak tasarlanmış değişik ebatlardaki mobilyalarda hep zamansız bir ütopya fikrinin peşinden gittiklerini söylüyor JK Lab Architects’ten Oleg Faveliukis.

Malzeme olarak demir, ahşap ve pirinç öne çıkıyor. Utopia Cafe’nin ilk dikkat çeken özellikleri, renkli duvar dokuları ve bitkilerle oluşturulan tropik atmosferi. Dekorasyonda Marat Saypudinov ile iş birliği yapılmış. Duvar ve tavan dokularıyla uyum içerisinde tekstiller kullanmış dekoratör. Özel tasarımlı mobilyalar ve aksesuarlar Odessa’nın en iyi zanaatkârları tarafından üretilmiş.

Bazı duvarlar renkli cam ve metallerle tasarlanan panellerle kaplanmış. Odessa’da hava genelde soğuk ve yağışlı olduğundan içeride sıcak ve huzurlu bir ortam oluşturmak istemiş JK Lab ekibi.

bugral@groupmedya.com