TOP

Bebek Mobilyalarında Havalı Tasarımlar: Born Alpha

Ayşegül Tezgören tarafından kurulan bebek mobilyası markası Born Alpha, Emre Evrenos’un tasarımlarıyla cool annelerin vazgeçilmez markası olmaya aday.

Emre Evrenos ve Ayşegül Tezgören


Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Ayşegül Tezgören, SDA Bocconi Milano’da MBA eğitiminden aldıktan sonra bir süre kurumsal firmalarda çalışmış. Sonra da kendi markasını yaratmaya karar vermiş. “Bebeklerin yaratıcı ve saf enerjilerine olan sevgimden dolayı daha bakir bir sektör olan bebek mobilyası alanında çalışmaya karar verdim. Yurt dışında fuarlara katılarak dünyadaki örneklere baktım. Avrupa’da ve Amerika’daki hem sağlık hem de tasarım konusundaki gelişmelerin daha Türkiye’de uygulanmadığını fark ettim. Aynı zamanda Türk pazarını iyice anladıktan sonra özgün ve yaratıcı tasarımların bu alanda eksik olduğunu gördüm. 2010 ve sonrası doğan bebekler Alpha kuşağı olarak adlandırılıyor, her türlü bilgi ve içeriğe diğer kuşaklardan çok daha önce ulaşıyorlar, teknoloji içinde doğuyorlar. Buradan yola çıkarak Born Alpha marka ismi olarak belirlendi ve yola bu şekilde çıkmış oldum” sözleriyle anlatıyor markanın ortaya çıkış hikâyesini. Sonrasında yolları Design Week Turkey 2016’da tasarımcı Emre Evrenos ile kesişmiş. Şans eseri tasarımcı da çocuk mobilyaları üzerine çalışmayı istiyormuş.

İkisinin ortak isteği, çağdaş ve meraklı ebeveynlerin kendilerinin de seveceği, klişelerden sıyrılan yenilikçi, modern ve “cool” ürünler yaratmak olmuş. Çocuk mobilyaları tasarlamak ile ilgili Evrenos, “Aslında tasarım süreci olarak herhangi bir üründen hiçbir farkı yok. Aynı derecede konsantrasyon ve odaklanma gerektiriyor. Tabii ki belli noktalarda ihtiyaç listesi ve üründe görmek istediğimiz özelliklere göre hareket etmemiz gerekiyor. Ama genel çerçevede mobilyanın kimin için yapıldığı, boyutunun ne olduğu gibi durumlar herhangi bir farklılık yaratmıyor” diyor. Konu çocuk mobilyası olduğu zaman dikkat edilmesi gereken farklı noktalar da ortaya çıkıyor. Sentetik olmayan, kolay temizlenebilen kumaşlar tercih edilmesinin önemini vurgulayan tasarımcı, renk konusunun ise göreceli olduğunu belirtiyor. Born Alpha için markanın genel duruşu ile uyumlu ve klişelerden uzak bir renk skalası üzerine yoğunlaşan Evrenos, bebeklerin algısını bir sürü renk ile dağıtmak yerine onların odaklanmalarını kolaylaştıracak nötr ve sakin tonlar kullanmayı
tercih etmiş.

Hazırlayan: Ilgın Gözelekli

Fotoğraf: Erhan Tarlığ

seda@mayadijital.com