TOP

BARNABA FORNASETTI İLE MARKA ÜZERİNE

Büyülü bir dünyanın kapılarını aralayan Fornasetti markasının her şeyin hızla değiştiği günümüz dünyasında başarısını nasıl sürdürdüğünü markanın ikinci kuşak temsilcisi Barnaba Fornasetti’den dinledik.

Sürrealist İtalyan ressam, heykeltıraş, iç mekân tasarımcısı Piero Fornasetti tarafından kurulan Fornasetti markası, Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu dönemine referans veren desenleri ile eşi benzeri olmayan bir tasarım dili oluşturdu. Kontrast renklerdeki desenleri ile pek çok yaşam alanında yer bulan Fornasetti stili denildiğinde modadan ev aksesuarlarına, mobilyadan duvar kâğıdına geniş bir alanda düşünmek mümkün. Piero Fornasetti’nin tek çocuğu olan Barnaba Fornasetti 30 yıldır markanın kreatif direktörlüğünü üstleniyor ve ayrıca da baş tasarımcısı. Gezegenler, böcekler, tuhaf insanlar, suratlar, yapılar, meyveler, çiçeklerin fantastik dünyasının kapılarını aralayan Barnaba Fornasetti ile Beymen’e özel yaptığı tasarım vesilesi ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Fornasetti’nin gözlerimizi alamadığımız desenlerinin insanlığın ortak kültürel mirasından ve paylaştığı hatıralardan ilham aldığını öğrendik.

Fornasetti’nin 1988’den beri kreatif direktörlüğünü yapıyorsunuz. Markanın o günden beri devam eden büyümesini nasıl yorumluyorsunuz?

30 yıl oldu. Bu süreyi tam bir macera olarak tanımlayabilirim. Babamla çalışmaya başladığım günden bugüne Fornasetti, global ölçekte tanınan güçlü bir firma haline geldi. Bu yolculuk pek çok etkinlikle dolu ve katiyen zorluklardan uzak olmadı. 30 yıl boyunca şimdiki formüle ulaşmak ve güvenebileceğim ana ekibimi kurmak için farklı çözümler bulmayı denedim. Sonsuz büyümeyi hiçbir zaman arzulamadığımı ve kılavuz yıldızımın nicelikten ziyade nitelik olduğunu eklemeliyim.

Her gün değişen dünyada bu denli otantik bir markayı canlı tutmanın yolları nelerdir?

Sürekli değişen bir çevredeyiz fakat bence buradaki sır bu değişimi baskı olarak deneyimlememektir. Babamdan aldığım ve sürdürülebilir olduğuna gönülden inandığım temel ders, geçici trendlerden ilham almamaktı. Babam bana konformizme direnmem ve onunla dövüşmem gerektiğini öğretti. Sanırım bu, her zaman bağımsız kararlar almamı ve Fornasetti’nin net kimliğini muhafaza etmemi sağladı.

Fornasetti’nin “Tema e Variazioni” serisinde yer alan 26 cm ebadındaki porselen duvar tabağı, Beymen’e özel olarak tasarlandı.

Başarınızın sırrı nedir?

İroni ve Fornasetti’nin hayat neşesi ile şekillenen görsel dilinden başka ne olabilir ki? Gözlerimiz ender olarak bir şeylere takıldığı anlarda, bir bahçe, sanat eseri ya da estetik zevkimizi tatmin eden güçlü imajlara ihtiyaç duyarlar.

Fornasetti Türkiye’de çok iyi bilinen bir marka. Sizce bunun nedeni nedir?

Fornasetti’nin bizim hayatlarımızdaki hayali hatıraları. Markanın koleksiyonlarında yer alan pek çok imaj bizim kolektif hayal gücümüzün bir parçası, paylaşılan kültürün frangmanları ve bu Fornasetti’yi evrensel, hemen fark edilir, herkes tarafından kabul edilebilir yapıyor.

Hazırlayan ÇİĞDEM HASANOĞLU

gizema@groupmedya.com