TOP

BAHÇE SANATI

Laxmi Interiors imzasını taşıyan bahçe tasarımı, hem yaz hem de kış kullanımına olanak veren kurgusuyla öne çıkıyor.

Laxmi Interiors kurucusu İç Mimar Pınar Hacıraifoğlu imzasını taşıyan bahçe tasarımı, ufak müdahalelerle başlayıp giderek kendi özgün karakterine bürünmüş. Ev sahibinin yaşam tarzı doğrultusunda şekillenen bahçe, yılın tüm mevsimleri için alternatif seçenekler sunuyor. “Ev sahibi daha önce bir mimarla çalışmıştı. O nedenle de biz tasarıma bahçeyle başladık. Kış bahçesinde kullanım açısından yaşanan problemleri dinledikten sonra aldığımız brief’ler doğrultusunda bahçeyi komple yeniledik. Kış bahçesinin dış cephesi metal desenli bir strüktür ile giydirildi ve yaseminler sardırıldı. Bir anlamda mahremiyet sorununu da çözmüş olduk. Böyle bir dokunuşla başlayınca evin içinde de değişiklikler yapalım istedik.

Yasemin ve sarmaşık giydirilen kış bahçesi, peyzajla bütünleşen, detaylarıyla ilham veren bir karaktere sahip.

Kışın çok soğuk, yazın da çok sıcak olan kış bahçesine, elektrikli kaloriferler, şömine, klima ve pervane ekledik. Cam tavan üzerindeki kumaş perdeyi hasır kaplamayla değiştirdik. Böylelikle hem yaz hem de kış mevsiminde kullanılabilen bir mekân yarattık. Ev sahibimiz davet vermeyi seven biri. Bundan dolayı DJ masası, piyano gibi müzik aletleri ekledik. Dolap, kütüphane, şömine, kanepeler, sehpa ve dresuarlar özel olarak atölyede üretildi. Aksesuarların çoğu bizim yurt dışından seçerek getirdiğimiz, Openhaus’ta sattığımız koleksiyonumuzdan seçildi, kitaplar çeşitli kitapçılardan toplandı.” diyor Hacıraifoğlu. Doğal, rahat ve samimi bir mekân kurgulanmış, böylece Provence havası yaratmaya çalışmışlar. “La Boom’un terasını tasarladıktan sonra, özellikle bahçe projeleri için aranmaya başladık. Sonrasında Burcu Esmersoy’un bahçesini yaptık. Genellikle renkli mobilya ve aksesuarlar kullanıyoruz. Elbette çok sadeye, çok koyuya ya da çok açığa gittiğimiz yerler de oluyor. Tercihlerimiz müşterinin zevkine göre şekilleniyor. Bu bahçede ev sahibimiz bize hiç karışmadı. Çok rahat ve keyifli bir projeydi. Sonucunda oldukça mutlu bir mekân ortaya çıktı. Bizim için en önemli şey, ev sahibinin keyifli bir şekilde tasarladığımız mekânı kullandığını görmek.”

İç Mimar Pınar Hacıraifoğlu
Kütüphane, şömine, kanepeler, sehpa ve dresuarlar Laxmi atölyelerinde özel olarak üretilmiş. Ev sahibine ait olan Bleu Blanc objeler dekorasyona dâhil edilmiş. Aksesuarlar Openhaus’tan, Missoni Home marka kırlentler Beymen Home’dan alınmış. Kitaplar, Patika Kitabevi’nden seçilmiş. Eser Ekrem Yalçındağ imzasını taşıyor. Piyano Fendi marka. Laxmi koleksiyonlarında yer alan mermer altlı heykeller Openhaus’tan. Pervaneler Yargıcı Homeworks.
Oturma grubu, kırlentler ve mermer sehpa özel olarak Laxmi atölyesinde üretilmiş. Mumluklar Openhaus’tan alınmış. Pervaneler, Yargıcı Homeworks’ten seçilmiş, saksılar ise Bodrum’dan getirilmiş

DOĞAL VE SICAK MALZEMELERİN PEYZAJLA BÜTÜNLEŞEN UYUMU, FERAH VE KONFORLU BİR STİL OLUŞTURMUŞ.

Aksesuarlar, Pınar Hacıraifoğlu’nun yurt dışından seçerek getirdiği, Openhaus’ta satılan koleksiyondan alınmış.

Hazırlayan : JULEN TUNÇ

Fotoğraf : AHMET ÖZGÜR ÖZGER

gizema@groupmedya.com