TOP

Arzu Kaprol ile Karaca Tasarımları Üzerine Söyleşi

Markaların tasarımcılarla yaptığı iş birliktelikleri ortaya çok özel parçaların çıkmasını sağlıyor. Fine Pearl kalitesini ve zarafetini sofralara taşıyan Karaca’nın Arzu Kaprol ile yan yana durarak oluşturduğu yemek takımları da bu kategorinin en güncel örneklerinden. İncinin doğallığı ve ışıltısını sofralara taşıyan Fine Pearl serisi, Arzu Kaprol’un imzasıyla zamansız çizgileri yansıtıyor.

Fine Pearl serisi için Karaca ile bir araya geldiniz.Hazırlık süreci nasıl geçti?
Sofra üzeri tasarımları olarak ilk kez bir marka ile iş birliği yapıyorum. Yaklaşık iki senelik bir hazırlık sürecinin sonunda, Aralık ayında Arzu Kaprol&Karaca koleksiyonlarımızı tanıttık. Tasarımdan ilk prototiplere ve oradan limitli sayıda satılacak olan koleksiyonların hazırlanmasına kadar geçen bu zaman, çok keyifli ve heyecan verici oldu.


Moda tasarımcısı olarak sofra grubu ürünleri tasarlamak nasıl bir his?
Aslında hazırladığınız gruptan öte tasarlamak, bir şeyi sıfırdan yaratmak her zaman çok heyecan verici. Ben Karaca ile yaptığımız bu iş birliğiyle ilk defa sofralara da misafir olmaktan heyecan duyuyorum.

Farklı stillere sahip koleksiyonları özel kılan nedir?
Bu koleksiyonların hepsinin en önemli noktası, özel olarak incilerden üretilmiş olmaları ve Arzu Kaprol koleksiyonlarından izler taşımaları. Her biri farklı dönemlerin koleksiyonlarına göndermeler yapan, modern, zamansız, geleceğe dair tasarımlar olarak ortaya çıktı. Dört temada yaratılan koleksiyonların kişide bıraktığı his ise tamamen ayrı. Sahip olduğunla yeni bir hikâye anlatmayı, gidilmemiş yoldan giderek kendi kişisel tarihinde bir iz bırakmayı simgeliyor Life Print. Together Alone ise yılmadan, sıkılmadan sürekli daha iyisini yapma tutkusunu. The Eye koleksiyonu; önce kendini olduğun gibi görmeyi, göremediğini ise tartıp ölçme başarısını anlatıyor. Ve İstanbul & NewYork hayatın yansımalarını temsil ediyor.


Koleksiyonları tasarlarken nelerden ilham aldınız?
Her birinin benim yaşamımda iz bırakan önemli hikâyeleri var. Life Print, benim tasarım hayatımdaki en önemli dönüm noktalarımdan birini temsil ediyor. Yaptığım bir TedX konuşmasında da değindiğim, bir başarısızlık anını başarıya çevirme hikâyemi anlatıyor. Together Alone ise kalabalık bir dünyada yalnız olma hissinin altını çiziyor.

Hazırlayan: Çiğdem Hasanoğlu

seda@mayadijital.com