TOP

AKBANK SANAT’IN YENİ SERGİSİ: DÜZENLİ DELİLİK

Akbank Sanat, 20 Kasım 2019 – 11 Ocak 2020 tarihleri arasında farklı birçok alan ve disiplinden çağdaş sanatçıların yer aldığı “Düzenli Delilik” başlıklı uluslararası karma sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor.

Küratörlüğünü Prof. Dr. Marcus Graf’ın üstlendiği sergi; içinde bulunduğumuz çağda bize sayısız ekran ve medya kanallarıyla ulaşan bilgi kavramını gözden geçirerek, çoğulcu ve bütünsel bir bilgi anlayışı ortaya koyarken, bilinen entelektüel hegemonyayı sorguluyor. İçinde yaşadığımız dünyada alternatif görüşler üretmek için gerçeklikle baş etmenin alışılmadık yollarını değerlendiren “Düzenli Delilik”, ayrıca bilmeme ve bilinmemenin ne anlama geldiğinin altını çiziyor.

 “Düzenli Delilik”, nesnelci ve rasyonalist bilginin yetersizliğini eleştiriyor ve bütünsel dünya görüşlerinin önemini ortaya çıkarıyor. Sergi, milliyetçilik ve jeopolitiğin yanı sıra bilgi temelli kimlik ve tarih kavramlarını sorgulayan sanatçıları sunarak bu konu üzerine düşünüyor. Sergilenen sanat eserleri zamanımızın çılgınlığıyla baş edebilmek adına, bazen absürt ve anlamsız olmaktan korkmayan alternatif bilgi üretimi yollarını sunabilmek için bilinenin ötesine geçiyor.

Günümüz dünyasında soru sormanın ve bilinenin ötesine geçmenin, cevapları ve nihai sonuçları aramaktan daha anlamlı olduğunu ortaya koyan sergide; Ana Adamovic, Anna Fausshauer, Basim Magdy, Buğra Erol, Fischli and Weiss, Joseph Beuys, Kerem Ozan Bayraktar, Komet, Lars Breuer, Nasan Tur, Özlem Günyol – Mustafa Kunt, Robert Barta, Rudolf Reiber, Serhat Kiraz ve Yeşim Uzunöz’üneserleri yer alıyor.

Sergi, AKBANK SANAT’ ta Salı gününden Cumartesi gününe 10.30 – 19.30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Sergi adı: Düzenli Delilik

Sergi tarihleri: 20 Kasım 2019 – 11 Ocak 2020

Küratör: Marcus Graf

Sanatçılar: Ana Adamovic, Anna Fausshauer, Basim Magdy, Buğra Erol, Fischli and Weiss, Joseph Beuys, Kerem Ozan Bayraktar, Komet, Lars Breuer, Nasan Tur, Özlem Günyol – Mustafa Kunt, Robert Barta, Rudolf Reiber, Serhat Kiraz ve Yeşim Uzunöz

gizema@groupmedya.com