TOP

Akatlar’da Huzurlu Bir Bahçe

Mimar Emre Kuzlu’nun eşi İpek, kızları Ezo ve Yaz ile yaşadığı bahçeli müstakil ev, çiftin seneler içerisinde biriktirdiği tasarım parçalar ve eserlerle dekore edilmiş. Renkli ve rafine stile sahip yaşam alanının en çok kullanılan bölümü ise bahçesi. Akatlar’da konumlanan bahçeli müstakil yapı, 800 metrekarelik büyük bir bahçeye sahip. Üç katlı evin toplam iç alanı ise yaklaşık 180 metrekare. Ezo ve Yaz’ın oyun alanı da olan bahçeye açılan mutfak, yılın büyük bir kısmını bahçede geçiren ailenin en çok kullandığı iç mekan. Evin konforu vurgulayan stili oldukça ilham verici.

 

 

 

Farklı sektörler için oldukça başarılı projelere imza atan deneyim stüdyosu I-AM İstanbul’un kurucu ortağı Emre Kuzlu, ofisinin de yer aldığı, şehrin en sevdiği bölgesi olarak tanımladığı Galata’nın kalabalığından uzaklaşmak fakat şehirden çok da kopmamak için taşındığı Akatlar’daki evinde ailesiyle birlikte yaşıyor. Doğal tarımın da yapıldığı 800 metrekarelik bahçesi bulunan üç katlı müstakil eve 4,5 yıl önce taşınmışlar.

 

“Bu evin benim açımdan en önemli tarafı yılın en az 9 ayını bahçede geçirebilmek. Çocuklarımızın da doğmasıyla birlikte doğa ile bütünleşmiş bir hayat sürdürme isteğimizde ne kadar haklı olduğumuzu çok daha iyi anladık” diyor Emre Kuzlu müstakil bir evde yaşamanın ne hissettirdiğini anlatırken. Kuş cıvıltıları ve çimenlerde yuvarlanan kedilerin esnemesi eşliğinde başladığımız söyleşimiz, şehrin merkezinde olup da toprağa temas edebilmenin ne kadar önemli olduğu konusuna evrilirken sözü İpek Kuzlu alıyor: “Emre bahçe konusunda evlendiğimiz ilk günden beri çok motiveydi. Ben bugüne kadar bahçeli bir evde yaşamadığım için bahçenin hayatımıza neler katacağını pek öngöremiyordum. İnsan varlığını bilmediği bir şeyin yokluğunu pek hissetmiyor tabii! Özellikle çocuklar da doğduktan sonra bahçeli hayatın keyfini daha çok çıkarır olduk ve kıymetini daha çok anladım.” Bahçe sadece çocukları için değil onlar için de adeta bir huzur ve eğlence alanı görevi görüyor. Çok yoğun çalışan Kuzlu çifti, sabahın ilk saatlerinden itibaren vakitlerinin büyük bir kısmını mutfağın da yer aldığı bahçe katında geçiriyor. “Özellikle yaz döneminde bahçe ve sadece uyumak için yatak odamız ile çocuk odasının yer aldığı üçüncü kat dışında evin diğer alanlarını pek kullanmıyoruz. Bahçe için bir sinema sistemimiz var. Arkadaşlarımız geldiğinde de hep bahçede vakit geçiriyoruz” diyor Emre Kuzlu. Şehrin bu bölümünde yaşamanın komşuluk ilişkileri açısından da harika olduğunu vurguluyorlar birlikte. Bahçenin hayatlarına tahminlerinden de büyük bir katma değeri olduğunu söylüyor İpek Kuzlu: “Burada çok iyi komşuluk ilişkilerimiz var. Tüm komşularımızla sürekli görüşürüz. Herkes vaktinin büyük bir kısmını bahçede geçirince şehir hayatında unuttuğunuz sosyalleşmeleri yeniden deneyimlemeye başlıyorsunuz.”

 

Bu eve taşındıklarında her şeyi düşünülmüş bir ev olduğu için iç mekânlara ufak tefek değişikler dışında pek müdahalede bulunmamışlar. Mutfağın da yer aldığı bahçe katının üstünde bir yatak odası, salon ve misafir tuvaleti yer alıyor. En üst katta ise üç yatak odası ve banyolar bulunuyor.

 

Sonsuz yeşile bakan manzarası ile ebeveyn yatak odası, İpek Kuzlu’nun da deyimiyle adeta ormanda uyanıyormuş hissi yaratıyor. Evin iç mekân düzenlemesi, ev sahiplerinin yıllar içerisinde beğenip aldıkları mobilyalar, seyahatlerinde topladıkları objeler ve sanat eserleriyle yapılmış.

Evin, yıllar içerisinde satın alınan her biri ayrı hikâyeye sahip tasarımların bir araya geldiği eklektik bir stilinin olduğunu belirtiyorlar. “Eklektik olmasına rağmen fazla kalabalık olmayan, sakin olduğu için dinlendirici bir etkisi olan, arada pop referansları bulunan, yeşilin ve doğal malzemelerin ön planda olduğu bir stilimiz var” diyerek özetliyor yaşam kurgularını, sıcak malzemelerin ön planda olduğu salonu gezerken.

 

Vitra’dan Flos’a, Yargıcı’dan Mudo Concept’e geniş bir marka yelpazesinde tasarımlar yer alıyor evde. I-AM ise her zamanki gibi üretimlerine devam ediyor. Şu ara farklı tipte projelerle uğraştıkları için oldukça mutlu olduğunu belirtiyor Mimar Emre Kuzlu. “Belli alanlarda ve sektörlerdeki uzmanlıklarımız devam ediyor ama bizim için önemli olan farklı sektörler için projeler geliştirmek” diyor sözlerini tamamlarken ve bu esnada Yaz ve Ezo öğlen uykusundan uyanıyor. Ailece neşeli bir fotoğraf çekimine imza atıyorlar.

 

Hazırlayan: ÇİĞDEM HASANOĞLU

Fotoğraf: FEVZİ ONDU

Fotoğraf Asistanı: ERTUĞRUL YAKA

seda@mayadijital.com