TOP

AİLELER VE ÇOCUKLARI İÇİN ÖZEL BİR DEKORASYON

Bu sene addresistanbul birçok yeniliğe ev sahipliği yapıyor, sizleri farklı renkleri keşfetmeye, yaratıcılığın ve cesaretin tadını çıkarmaya davet ediyor. 2005 yılından bu yana ev dekorasyonun merkezi olan addresistanbul’un kurucu ortağı Funda Akın ile gerçekleştirdikleri keyifli yenilikler üzerine konuştuk.

Addresistanbul Ev Dekorasyon Merkezi kurucu ortakları Funda Akın ve kardeşi Sıtkı Akın son dört yılda üç çocuk sahibi olduktan sonra, birlikte keyifli vakit geçirebilecekleri, özgün, dingin ve sağlıklı mekânlar bulmakta zorlandıklarını fark etmiş. Çocuk sahibi olduktan sonra addresistanbul’u dışarıdan gözlemleme fırsatı bulduğunu söyleyen Funda Akın, yönetime döndüğünde birçok farklı yenilik için öncü olmuş. Aileler ve çocukları için özel bir dekorasyon, yaşam ve buluşma noktası addressMika ile Studio Punto, Designmixer ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileriyle ‘Rengin Sensin’ temalı enstelasyon projesi ve aileye katılan birçok yeni marka bunlardan bazıları. Funda Akın, addresistanbul içinde 1.350 metrekarelik geniş bir alanda minikler için ayrı bir alışveriş ve keyif dünyası yaratmak istediklerini, mimar Mine Sayın öncülüğünde çocuklar için bir hayal dünyası yarattıklarını söylüyor.

Addresistanbul’daki yeni dönem değişim sürecini anlatır mısınız?

2015 yılında oğlum Can dünyaya geldi, dört sene sonra aktif yönetime dönünce, addres’e dışardan bakma fırsatım oldu. Addresistanbul kaliteli ev dekorasyonu dendiğinde seçkin müşterilerin ilk adresi olsa da, yenilenmeye ve yeni markalara ihtiyacı olduğunu gördüm. 2.779 metrekarelik bir alanda marka değişikliği yaptık; kaliteli, özgün ama uygun fiyatlı 16 yeni mağaza aramıza katıldı. Bebekler ve çocuklara yönelik addresMiKa markasıyla oyun ve etkinlik alanları da olan mini bir dekorasyon merkezi kurduk. Addresistanbul’un 12.300 metrekarelik sıra dışı mimarisinde Studio Punto Mimarlık ve Designmixer ile kurduğumuz ortak bir yaratıcı ekiple ziyaretçilerimiz için bir renk serüveni oluşturduk.

Studio Punto, Designmixer ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri ile yapılan iş birliğinden doğan ‘Rengin Sensin’ temalı enstalasyon projesinin hedefi renklere göre yaratıcı, farklı, beş duyuya hitap ederek, ziyaretçileri güldürmek, özgürleştirmek, düşündürmek ve hatta korkularıyla yüzleştirmek. Addresistanbul bu görsel dönüşümü deneyimlemek için ziyaretçilerini bekliyor.

Trend alanlarını renkler üzerine kurguladınız. Temalardan bahseder misiniz?

Son dönemde toplumsal olarak o kadar grileştik ki, ‘Renge Davet’ çıkaralım dedik. Cesur olmaya, renkli olmaya, kendin olmaya yönelik bir davet bu. Renkler bizim için aynı zamanda bireyleri ve karakterlerini temsil ediyor. Mercan gibi enerjik ve girişken, deniz mavisi gibi dingin ve hayalperest, toprak tonları gibi doğal ve entelektüel olabiliriz. Jungle yeşili gibi maceraperest ve özgür, dondurma renkleri gibi çocuksu ve naif, vişneçürüğü gibi klasik ve sofistike de. Biri veya bir kaçıyız, ya da bambaşka biri olmak istiyoruz. Renklerin duygusunu ziyaretçilerimize yansıtmak, kendileriyle ve stilleriyle bir serüven yaşamalarını istedik addreste. Alligator Boya sponsorluğunda 12.300 metrekarelik alanı 2019’un trend renkleriyle boyadık.

Öğrencilerle gerçekleştirdiğiniz proje nasıl gelişti?

Dünyada renk enstalasyonları ve renk terapisi gitgide büyüyen bir yaratıcılık alanı. Bu proje 2015 yılından beri Mimar Sinan Üniversitesi’yle gerçekleştirdiğimiz üçüncü enstalasyon projemiz. Bu sıradan bir öğrenci projesi değil; öğrenciler 2019 trendlerine göre brief alıp, bir ay gibi kısa bir sürede A’dan Z’ye bir yaratıcılık, tasarım ve üretim sürecini yaşıyorlar. Ortaya çıkan işler düşündürüyor, rüyalara sürüklüyor, korkularla yüzleştiriyor, sahneye çıkarıp, iştah açıyor, masallarda yaşatıp, geçmişe götürüyor. Renge Davet projesini yaratıcılığa ve yaratıcı tasarımcılara bir davet olarak görüyoruz.

addresMiKa, bebekler ve çocuklara yönelik oyun ve etkinlik alanları ile mini bir dekorasyon merkezi olarak 1.350 metrekarelik alana kuruldu.

Hazırlayan : MERGİM ÖZDAMAR

gizema@groupmedya.com