TOP

AHMET YEŞİL’in ‘ SESLER ve İZLER’SERGİSİ 40. SANAT YILINDA GALERİ DİANİ’DE

1979 yılından açtığı ilk resim sergisinden bu yana sayısız sergiye imza atan ve Türk resim tarihinde önemli izler bırakan sanatçı Ahmet Yeşil, 40. sanat yılında açtığı “Sesler ve İzler” temalı sergisini 19 Ekim – 9 Kasım 2019 tarihleri arasında Galeri Diani’de izleyicilerle buluşturuyor.

40 yıldır sanatı hayatı, hayatı sanatı, atölyesi mabedi olan, bugüne kadar 110 kişisel sergi açmış, 300 karma ve yarışma sergisine katılmış ve 24 ödül alan Ahmet Yeşil, tam anlamıyla ‘nev-i şahsına münhasır’ olarak tanımlanabilecek bir fırçaya sahip.

Yeşil, dünyadaki ve Türkiye’deki moda akımları çok yakından takip etse de kendi gerçeğinden vazgeçmeyerek; yıllar içinde fırça darbeleri ile tuvaline aktardığı özlemleri, tutkuları, heyecanları, duyguları, düşüncüleri, acıları, mutlulukları onu nereye götürdüyse, sanatı da o bağlamda geliştirip, bugünkü gücüne ulaştırmış.

Ulusal ve uluslararası müze, kurum ve özel koleksiyonlarda onlarca eseri bulunan Ahmet Yeşil, “Sesler ve İzler” serisini “Yaratmanın yaşama karşı başkaldırı olduğu inancıyla, yaşanılan gerçekten kendi gerçeğimi yaratarak çoğalmaya çalışıyorum, sonsuzluğun içinde bilinmeyen boşluklara yaşam izlerimi koyuyorum” şeklinde açıklıyor.

Karşılaşma anından sonra yaratı sürecine giren sanatçı, sorularının yanıtını kendi dili ile şiirsel, işitsel-plastik, dramatik şekilde ortaya koyuyor. Sanatçının kendi dili ile ortaya koyduğu imgelem her bakanın gözünde yeniden yaratılarak çoğalıyor. Sanatçının çalışma süreci bittiğinde, ortaya çıkan ses tüm duyu ve birikimleri de sanatçıya da hiç beklemediği sorular soruyor.

gizema@groupmedya.com