TOP

A’DAN Z’YE MISSONI

Ünlü İtalyan modaevi Missoni, ev dekorasyonuna adım atan ilk moda markalarından biriydi. 1953’te Ottavio ve Rosita Missoni tarafından küçük bir örgü dükkanı olarak kurulan marka, renk kombinasyonları ve geometrik desenleriyle orijinal çizgisini koruyor.

Aksesuar

Vasilij & Victor Havlu

Missoni Home’un kumaşlara olan yakın ilgisinden dolayı en bilindik tasarımları arasında aksesuarlar yer alıyor. Şık tasarımlı ve konforlu kumaşları yaratmak için çeşitli dokuma, örme ve nakış teknikleri kullanılıyorlar. Genellikle saf pamuk ve ipekten üretilmiş, battaniye, havlu,
sabahlık gibi yumuşak tasarımlar veya yastık, minder ve halılar markanın popüler aksesuarları arasında.

Burçlar

Horoscope Miss sandalye

Ottavio Missoni 80’li yıllarda eklektik sanatçı Piero Zuffi’nin tasarladığı Çin astrolojisini sembolize eden kartlar satın aldı. Neredeyse resim gibi çerçevelenen bu mitolojik semboller Missoni’nin geçtiğimiz sene çıkardığı
burç koleksiyonuna ilham kaynağı oldu. Koleksiyonun koreografisini geometrik bir hassasiyetle tasarlanan ideogramların yanı sıra gizemli Doğu mitolojisinden esinlenen semboller oluşturuyor.

Desen

Violante koltuk

Missoni Home’un en ikonik tasarımları, markanın ürün yelpazesini genişletmek için yepyeni unsurlarla bir araya geldi. Geçen seneki son koleksiyonda gelincik çiçeği ve aralarda kelebek gibi hayvanların yer aldığı doğal motifler öne çıktı. Kendini Missoni tasarımlarında cesur renklerle gösteren rengârenk gelincik motifleri ve kelebeklerin kontrastı, tek renkli bir arka plan üzerinde, minder ve mobilya tasarımlarını tamamlıyor.

Flame

Valdivia halı

Geçen seneki koleksiyonun dört alt kategorisinden biri olan ‘Flame’ serisi hatırı sayılır düzensiz çizgileriyle, klasik Missoni stilini çağrıştırıyor. Yaz ve kış temasıyla farklı renklere bölünmüş olan Flame’in otantik görünümü, markanın diğer ayrıntılı baskılarıyla katmanlanmış muhteşem bir tasarıma sahip. Flame yaz teması monokrom görünümü mavi ve turuncu renklerle birleştirirken, Flame kış teması, kahverengi, mavi ve beyaz bir renk paleti sergiliyor.

Kromatik

Daniela sandalye

Renkliliği temel alan tasarımlar Missoni’nin birden çok işareti bir araya getirebilmesine, değişken desen ve fonksiyonlar ile sanat duygusunu benimsemesine izin veriyor. Ancak bu kendini bireysel formda yansıtan bir oyun; her bir parça ihtiyaç duyulduğunda yeniden konumlandırılabilir, seçilen tekstillerin görünümü, farklı ev ve mobilya seçimleri için değiştirilebilir. Sonucunda ise hafif bir zarafet veya sıcaklık ortaya çıkıyor.

Rosita Missoni

Ottavio ve Rosita Missoni’nin küçük aile şirketi kızları Angela, oğulları Vittorio ve Luca’nın yardımıyla moda devine dönüşmüştü. Rosita, şirketteki sadık yıllarının ardından 1997’de, moda evinin yaratıcı direktörlük tacını kızı Angela’ya teslim etse de, Missoni Home’un başında durmayı sürdürüyor ve dekorasyon ile ilgili zamansız vizyonunu markaya yansıtmaya devam ediyor. Rosita’nın tasarladığı ev koleksiyonları dekorasyon ve moda arasındaki sonsuz alışverişin büyüsünü somutlaştırıyor.

Sofistike

Güçlü çizgiler, geometrik şekiller, sıra dışı kumaşlar, renkli motifler ve artistik işlemelerden oluşan koleksiyonlar her ortamda sofistike bir atmosfer yaratıyor. Koleksiyonlar markanın kimliğiyle paralel ilerlese de beklenmedik aksesuar ve farklı detaylarla yenileniyor, çeşitli parçaları bir arada barınıyor.

Tasarım

Veronica koltuk

İtalya’daki dekorasyon sahnesine ilham veren, moda duygularını harekete geçiren faktör aslında önde gelen tekstil ve mobilya markaları arasındaki iş birliği. Tanınmış moda evlerinden biri olan Missoni’nin dekoratif tasarımları, İtalya’da ev tekstili ve mobilyacılığını aile geleneği haline getiren T&J Vestor ile hayat buluyor.

Vizyon

Rosita Missoni’nin ev atmosferi ve mobilyaları hakkındaki kişisel görüşü Missoni Home markasına renk katıyor. Rosita’nın yaratıcı felsefesine göre ev, daima gelişen ve gelişimi hiç bitmeyen canlı bir varlıktır. 1997’den beri yakından ilgilendiği Missoni Home koleksiyonları da Rosita’nın bu felsefesini yansıtıyor. “Evim misafirperverlik ve hoş atmosfer ile eş anlamlıdır” sözleriyle anlatıyor Rosita kendi evini. “Kendi yaşam alanımı yaratmak bir renk ve ruh hali vahasını temsil eden, heyecan uyandıran serbest formlarla gayri resmi bir habitat yaratmaktır.”

Zikzak

Vitim&Valais yastık

Markanın renk ve desenleri eşleştirmesi ve farklı renk şeritlerinden zikzaklı efektler yaratması markayı nerede görülse tanınacak şekilde, kendine has, küresel bir üne kavuşturdu. Missoni stili denince akla yamalı zikzak motifleri, şeritler, dalgalar ve renkli iplikler geliyor.

Hazırlayan: Mergim Özdamar

seda@mayadijital.com