TOP

ADA STİLİ

Zamanın farklı aktığı adaların her birinin kendine ait mimari üslubu ve yaşam stili vardır. Kimi yalınlığı ve çıplak ayakla gezmeyi vurgularken, kimi de lüks ve ihtişamı sembolize eder. Tıpkı dekoratör Amanda Lindroth’un Palm Beach’ten aldığı ilhamla yarattığı ada evlerinde olduğu gibi.

Harbour Island’da yer alan Mini Salt Box, bir misafir evi olarak tasarlanmış. Küçük ölçeğine rağmen oldukça kullanışlı mekânların kurgulandığı yapı, geniş verandası ile ada mimarisinin geleneksel izlerini taşıyor.

Florida’da geçen gençliğini ve âşık olduğu ilk adayı; “Palm Beach’in kuzey ucunda yer alan ve 18 mil boyunca uzanan bir bariyer adasıydı. Güney ucunda Manalapan adında çok güzel bir bölge vardı. Burası kimselerin olmadığı, gizli bir ada değildi ama benim ilk âşık olduğum adaydı” sözleriyle anlatıyor Amanda Lindroth. 1970’li yıllarda bölgede geçen gençliği şu anda profesyonel olarak sürdürdüğü dekorasyon işinin de temellerinin atılmasını sağlamış. Jackie Onassis’in kadınların giyimine ilham verdiği şık ve havalı 70’li yıllarda restoran ve barlar da aynı sofistike şıklığı vurguluyordu. “Taboo adında eski bir mekân vardı, öğlen saatlerinde bile loş olan bu yerde, büyük üzüm salkımı formunda avizelerin altında Palm Beach sakinleri içkilerini yudumlardı. Sonra ergenlik dönemimizde gittiğimiz,1940’lı yılların uzun ince rattan barında içeceklerimizle oturduğumuz The Loggia’yı anımsıyorum. Her şey o kadar havalıydı ki 10 yaşında bile tasarım dünyasında kendime bir kariyer yaratacağımdan emindim.” WWD ve W dergisi gibi yayınlarda çalıştıktan sonra, Gucci ve diğer lüks markaların PR işlerini yürüten tasarımcı, mimariye ve tasarıma olan ilgisini asla kaybetmemiş, ancak 40’lı yaşlarına geldiğinde bu konu üzerine çalışma fırsatı yakalayarak kendi markasını oluşturmuş. Uzun yıllar Paris, Londra ve New York’ta yaşadıktan sonra çocukluk anılarında yer eden tropikal hayatına Bahamalar’a geri dönen Lindroth, önce Lyford Cay’de yer alan kendi evleri Hope Hill’i tasarlamış, sonrasında da inşaat alanında çalışan eşinin projelerini gerçekleştirdiği yapıların dekorasyonunu üstlenmiş.Bu durum zaman içerisinde kendi müşteri kitlesinin oluşmasını sağlamış ve kendini profesyonel olarak dekorasyon alanında çalışırken bulmuş.

The Vendome Press tarafından yayınlanan Island Hoping, dekoratör Amanda Lindroth imzası taşıyor. Bahamalar’ın egzotik ve ilgi çekici coğrafyasının renkli dekorlarla buluştuğu bu kitap, tropikal iklimin bütün sıcaklığını sayfalarına taşıyor.

Tasarımcının DNA’larına işleyen ada hayatının farklı ve kendine has ihtişamlı estetik stili, bugünkü projelerinde tercih ettiği renk, doku ve motiflerde rahatça gözlemlenebiliyor. Küçüklü büyüklü 700 adanın yer aldığı Bahamalar’da her bir adanın farklı bir özelliği ve çekim alanı bulunuyor. Amanda Lindroth’un projesini gerçekleştirdiği Mini Salt Box evi bu takım adalar içerisinde yer alan Harbour Island’da konumlanıyor. Özellikle son 20 yıldır gelişen Harbour Island, pembe kumlu plajları ve 19. yüzyıl köy evi mimarisiyle takım adalar içerisindeki ilgi çekici noktalardan biri. Bölgenin en eski yapılarından olan Salt Box’ın tarihi erken 19. yüzyıla dayanıyor. Yerel kireç taşı kullanılan yapının sahibi olan İngiliz çift, buranın bahçesine ek bir konuk evi inşa etmeye karar verince Loyalist Cottage’ın restorasyonunu gerçekleştiren Kiko Sanches ile çalışmaya karar vermişler ve ortaya Mini Sand Box çıkmış. Misafir evinin dekorasyonunda Lindroth, renk paletinde ördek yumurtası yeşili, bebek mavisi gibi dinlendirici renkleri rattan ve ahşap malzemelerle bir arada kullanmış. Tek kata yayılan yapının uzun verandasında zaman geçirmek oldukça keyifli olmalı. Rotamızı Harbour Island’a çevirdiğimizde ise bir otel projesi ile karşılaşıyoruz. Eski dünya estetiğini sıkça kullanmayı sevdiğini belirten dekoratörün yolu otel sahibi Gil Besing ile 2009 yılında kesiştiğinde bu projenin muhteşem bir sonuç vereceğini hissetmiş Amanda Lindroth. Otel sahibi, yapının mimari projesi için DLGV Architects’den Maria de la Guardia ile bir araya getirmiş onları. İdeal bir ekip oluşturan ikili, oldukça bakımsız ve kötü durumdaki yapıyı yıkıp yeniden inşa etmek yerine, koruma yollunda ilerlemişler ve ortaya kusursuz bir sonuç çıkarmışlar. Karayipler’in sonsuz mavi sularının beyaz kumlarla birleştiği bu benzersiz coğrafya içerisinde Amanda Lindroth’un yarattığı huzur verici ama bir o kadar da lüks ve kendine has dekorasyon stilinin farklı örneklerini yakından incelemek isterseniz “Island Hopping” adalar arasında yolculuğu çıkmak için keyifli ve ilham verici bir yol olacaktır.

Terakota zeminlerin canlı renklerle bir arada kullanıldığı Bienstar Evi, Palm Beach’de konumlanıyor. Ünlü mimar Marion Sims Wyeth tarafından tasarlanan yapının tarihi 1920’lere dayanıyor. Yemek masasının üzerinde yer alan aydınlatma, canlı rengi ve büyük ölçeği ile mekana dramatik bir dokunuş katıyor. Evin genelinde kullanılan renk paleti oldukça cesur.
Amanda Lindroth’un yakın arkadaşı için tasarladığı bu ev, dekoratörün en rahat çalıştığı projelerden biri olmuş. Mercan pembeleri ve açık yeşilin bir arada kullanıldığı yarı kapalı mekânda, bambu mobilyalar tercih edilmiş.
Mercan renkli koltuk, New England.
Metal ayaklı masa lambası, Bakara Collection.
Dörtlü setten oluşan tropikal tabak, fea.com.tr
Kettal marka, Konak Mobilya.
Silo vazo küçük & büyük, Natuzzi Italia.
Mosaico konsol, Mudo Concept.
Deniz atı kokteyl çubukları Haremlique Istanbul.
Dunmore Hotel’in yanındaki Lily Pad, okyanusa karşı konumlanıyor. Gün boyunca serinletici rüzgârın hâkimiyetindeki yapının dekorasyonunda sadece antika parçalar kullanılmış. Bambu ve eski rattan mobilyalar, Bahamalar haritaları ve bölgeye ait sanatçıların eserleriyle bir araya getirilmiş. Yapının girişinde vintage etkilere sahip plaj teması evin genel dekorasyonu hakkında ilk ipucunu veriyor.
Fornasetti mum ,Beymen Home.
Yan sehpa, IKEA.
Sebastian Herkner tasarımı, Ecrin cam saklama kutusu, nudeglass.com
Yeni bir yapı olan konuta geleneksel Bahama mimarisinde dokunuşlar getirilmiş. Vintage mobilyaların kullanıldığı dekorasyonda yumuşak mavi tonları ve beyaz renk öne çıkıyor. Ebeveyn yatak odasında yer alan banyoda kullanılan el boyaması zemin uygulamasında Bunny Mellon’un Antigua’daki evinden ilham alınmış.
Victorian küvet , Kale.
42 M konsol, ronline.com.tr
Ray set sehpa , Koleksiyon Mobilya.
Cata sepet, bolia.com
Jonathan Adler colourblocked obje , Beymen Home.
Mercan formlu dekoratif obje Zara Home.
Ocean Karo f Karo İstanbul.

Hazırlayan: ILGIN GÖZELEKLİ

gizema@groupmedya.com