TOP

2020’NİN RENK TRENDLERİ

Sonsuz umut ve şansı yansıtan 12 yeni renk ve onlarla mükemmel bir harmoni oluşturan 8 vazgeçilmez tondan oluşan Jotun 2020 Renk Koleksiyonu, ilhamını yeni başlangıçların heyecanından ve ihtiyacımız olan pozitif hislerden alıyor.

Jotun Globak Renk Uzmanı Lisbeth Larsen

Jotun’un koleksiyon tanıtımları, renk tutkunları ve dekorasyon meraklıları tarafından ilgiyle takip edilir. Çünkü markanın bütün bir yıl boyunca yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan renkler, dünyanın gidişatı, insanların hisleri, güncel sosyo-ekonomik durumlardan yola çıkarak hem bireyleri hem de gezegenimizi daha güzel olana taşımayı amaçlar. Jotun Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen, Güney Doğu Asya, Orta Doğu, Avrupa ve İskandinavya’daki renk uzmanı ekibiyle birlikte küresel renk ve tasarım trendleri, bu trendleri doğuran davranış ve durumlar üzerine kapsamlı araştırmalar yapıyor. Onunla konuşmak her zaman büyük bir keyif veriyor.

1024 Timeless

Güncel koleksiyonunuzda nelerden ilham aldınız?

Dünya’da olup bitenler her zaman en önemli ilham kaynağım oldu. Bir sonraki yılın akımlarını öngörürken insanlar, ihtiyaçları ve tepkileri bana hep yol gösterdi. Yalnızca ufak değişikliklerle hepimizin daha iyi bir dünya için çabalayabileceğine inanıyorum. Aslında en çok insanlara inanıyorum. Gerçek kişiliğimizi yansıtmak için ise en önemlisinin çevremiz, içinde bulunduğumuz ortam olduğunu düşünüyorum. Bu yılın bizim için ayrı bir önemi var. 2020 ile yeni bir dönemin başlangıcına şahitlik ediyoruz. Hepimiz gelecek 10 yıla yeni umutlar, hayaller ve dileklerle başlıyoruz. 2020 Renk Koleksiyonu’muzu tasarlarken dilek ve temennilerimizden ilham aldık. 2020’yi renklerle kutluyoruz!

Bu yılın teması nedir?

2020 Renk Koleksiyonu’muzda 12 yeni renk ve onlarla mükemmel uyuma sahip 8 vazgeçilmez tonumuz yer alıyor. 12 yeni rengimizin her biri bir dileği ya da bir kişiliği yansıtıyor.

2020 yılının renk trendleri neler?

Çevreci yaklaşım bu yıl kesinlikle çok daha ön planda yer alacak. Hepimiz yerel üreticiler ve doğayı koruyan tercihlere yöneleceğiz. Diğer taraftan düşüncelerimizi özgür bırakarak hayallere dalacağımız anlar yaratmaya da hepimizin daha çok ihtiyacı var.

20142 Daydream

Kendinizi bir trendsetter olarak görüyor musunuz?

Yeni yıl kararlarımdan birisi kesinlikle “Daha mütevazı ol!” Bu yüzden kendime kanaat önderi ya da “trendsetter” gibi sıfatları yakıştırmayı sevmiyorum. Herkesin kendi ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda kendi seçimlerini yapabilmesini amaçlıyorum. Uygun önerilerle ilham verebilirsem de çok mutlu oluyorum. Tüm bunların yanında Jotun Global Renk Uzmanı olarak görev alıyorum. Buradaki rolüm renkler ve dokular konusunda “trendsetter” olmak diyebilirim.

2020 Renk Koleksiyonu’ndaki favori renginizi öğrenebilir miyiz?

Gün içinde her şeyden uzaklaşıp hayallere dalmak benim meditasyonum. Sanırım tam da bu yüzden cevabım bu duyguyu en iyi yansıtan 20142 Daydream. Zengin mürdüm tonuyla insanı sarmalayan sıcak bir atmosfer yaratırken en güzel sohbetler için mükemmel ortamı yaratıyor.

20143 Lively Red, 20144 Grounded Red

Yeni koleksiyonun tanıtımında beyazı biraz sıkıcı bulduğunuzu söylemiştiniz. Sizce beyazın sıkıcı olmaması için ne yapmalıyız?

Size bir sır vereceğim: Beyazı çok seviyorum. Beyaz çok zor bir renk, ama doğru beyazı bulduğunuzda harikalar yaratabilirsiniz. Beyaz duvarlar, iç mekânda renge daha fazla yer açmanızı sağlıyor. Renkli büyük kilimler, çiçekler, yastıklar, kumaşlar… Olasılıklar neredeyse sınırsız. Ama eğer biraz daha enerjiye ihtiyacınız varsa çevrenizde de enerjik renkler barındırmanızı öneririm. Beyaz ve bejin bir arada kullanıldığı mekânlar çok güzel gözüküyor. Üstelik bu renklerle arkadaşlarınızdan da bolca iltifat duyacağınıza eminim. Yine de eviniz size ait bir alan. Kendinizi yenilediğiniz, enerjinizi geri kazandığınız sizin kendi alanınız. Bu yüzden size iyi gelen, iç sesinizin daha iyi duyulmasını sağlayan renklerle kendinize özel bir ortam yaratabilirsiniz. Hiçbir doktor ofisi, okul koridoru ya da diş hekimi bekleme salonuna bakıp burada ne eksik diye düşündüğünüz oldu mu? Cevabınız evetse, siz de enerjinizi renklerden alanlardansınız.

8546 Local Green

Evlerimizi boyamakla ilgili sırlar da verebilir misiniz?

Hangi rengi seviyorsunuz? Yeşil, mavi, sarı, kırmızı? Belki ağaçların yeşilliğini salonunuza taşımak istersiniz? Ya da koltuğunuzun arkasındaki duvarda güçlü renkleri kullanmak? Renkler farklı ışık kaynakları altında farklı algılanıyor. Öncelikle beğendiğiniz renklerin renk örneklerini duvarınıza tutarak bakmanızı öneririm. Ben Jotun mağazalarında da olan renk çiplerini duvarıma yapıştırıyorum. Günün farklı saatlerinde, evin içerisindeki farklı duvarlarda renge bakıyorum. Karar vermek birkaç günümü alıyor ama sonrasında değişim beni çok mutlu ediyor. Değişimden korkmayın! Ve her zaman tekrar boyama, rengi değiştirme şansınız olduğunu hatırlayın.

Türkiye’deki en popüler Jotun renkleri hangileri?

2020 Renk Koleksiyonu tonlarımızın birçoğu hem Türkiye’de hem dünyada büyük ilgi gördü. 5490 Serene Blue ve 8546 Local Green en beğenilen renklerden. Türkiye’de mavi griler ve sıcak yeşiller çok tercih ediliyor. Diğer taraftan 20143 Lively Red ve 20142 Daydream renkleri de şimdiden çok tercih edilmeye başlandı. Türkiye’nin kültürü, coğrafyası, bitki örtüsü ve iklimi ile bu dört renk de çok uyumlu! 4863 Statement Blue tüm dünyada çok beğenildi. Alışılmışın dışında canlı ve enerjik mavi tonu her mekâna çok yakışıyor. Türkiye’de de en tercih edilen renkler arasında yerini aldı.

bugral@groupmedya.com