TOP

1970’LERİN RENK PALETİNDEN İLHAM ALMAK

Nötr renkler iç tasarım dünyasına yıllarca hükmetti, ancak şimdi her yerde heyecan verici yeni renkler görüyoruz. Gördüğümüz renkler yeni gibi görünse de, çoğu geçmişin daha renkli paletlerinin geri dönüşüdür. 1970’lerin boya ve dekor renkleri bugünün renk paletlerine geri dönüyor. Bu 1970’lerin doğal renkleri nötr olmaktan uzaktı; doğanın daha renkli unsurlarından gelmişlerdi. Boya renginden, halıdan sobaya ve buzdolabına kadar her şeyde, Avokado yeşili, hasat sarısı ve yanık turuncu gibi renkler kullanılmaktaydı.Bu ikonik renklerin çoğu bugünün evleri için yeniden düzenlenmiştir.

Hasat /Altın Sarısı

Hasat sarısı, 1970 döneminin en tanınan renktir. Bu sıcak ve davetkar altın sarısı, mutfakların odak noktasıydı; cihazlarda, zeminlerde ve hatta duvar kağıdında da yer alıyordu. 1970’lerde dekoratörler, bu rengi nötr olarak kullandılar, bugün bej ve gri olarak kullanıyoruz. 1980’lerin renk şemaları geliştirildiğinde, altın sarıs çok popülerdi. Altın, herhangi bir dekorasyon renk düzeninde dinamik bir renk olabilir, ancak mükemmel olanı bulmak zor olabilir. Bu kesinlikle taahhüt etmeden önce duvarınızda test edilmesi gereken bir renktir.

Avakado Yeşili

Avokado yeşilinin hala popüler olduğunu kanıtlayan birçok boya markası hala renk paletlerine bu eşsiz rengi dahil ediyor. Tüm ikonik 1970’lerin boya renkleri arasında avokado yeşili en çok yönlü olanıydı. Boya rengi olarak hafifçe gelişti. Yeni gölgeler ile artık daha dinamik.

Yanık Turuncu

Yanık turuncu, 1970’lerin dekorasyon sahnesinin en büyük parçasıydı. Dekoratörler ve ev sahipleri halı ve tezgahlar için bile çoğu tasarıma bu rengi dahil etme konusunda çekinmediler. Günümüzün turuncu boya renkleri daha yumuşaktır ve mutfağınızın veya yemek odanızın ihtiyacı olan sıcak vurgulu renk kullanımı yapılabilir.

Sonbahar Kahverengisi

Bu renk 1970’lerin dekorasyonunda popüler olan zengin ve rustik bir kahverengiydi. Bu kahverengi karanlık olmasına rağmen yumuşak ve sessiz bir görünüme sahipti. Bugünün popüler kahverengi boya renkleri daha canlı ve daha nötr olsa da,kahverengi, temelde rustik bir nötr renk paletini oluşturur veya çağdaş bir mekanda pastelliği tamamlar. Kahverengi, hemen hemen her renk düzeninde siyah veya lacivert yerine kullanılabilir.

Ambar Kırmızısı

Ahır Kırmızısı, 1970’lerde popüler kırmızı tonlardan sadece biriydi. Günümüzde, iç dekorasyon stillerinin çoğuna, özellikle vurgu rengi olarak kırmızı renk eklemek hala kolaydır. 1970’lerin en popüler kırmızısı, sıcak ve topraklıydı, kolayca sonbaharda düşünülebilecek bir paleti oluşturuyordu. Ev dekorasyonunda her zaman kırmızı, hem soğuk hem de sıcak bir yer oluşturacaktır.Eğer bu rengi seviyorsanız, ancak evinizin iç renk paletine dahil etmenin bir yolunu bulamıyorsanız, kırmızı ön kapı ve dış aksanlarınız için de mükemmel bir renk olabilir.

gizema@groupmedya.com